Saturday, June 21, 2008

Začíname konanie pred SOI

Ako som spomínal skúsime ako sa k "bežnému" bieloruskému spamu postaví Slovenská obchodná inšpekcia. Podnet som podal dnes, t.j. 21. júna 08. Keďže naša SOI nemá taký krásny formulár ako vymysleli naši český susedia, u ktorých sú "nevyžádaná obchodní sdělení" pod kompetenciou Úradu pre ochranu osobných údajov, u nás na Slovensku "si to musíme robiť sami". Myslím tvoriť sťažnosť :) Ak samozrejme na tej krásne stránke nájdete aj nejaký relevantný kontakt. Ja som skúsil komunikačný odbor slovami :

Dobrý deň,
v zmysle zákona 147/2001 Z.z. o reklame v znení neskorších predpisov, by som rád podal podnet na prešetrenie porušenia ustanovenia § 3 ods. 6 horeuvedeného právneho predpisu. Ku porušeniu malo dôjsť prostredníctvom e-mailu, ktorý zasielam v nezmenej podobe nižšie. Prosím informujte ma o detailoch konania a o samotnom výsledku.
S úctou a vďakou Martin Husovec

O chvílku mi odpovedal robot SOIky : "Dobrý deň! Vaša správa bola doručená. Správa má len informatívny charakter. automat (s malým "a" - čiže je to fakt malý automat :)) zistil, že nebola podpísaná elektronickým podpisom, čo však nemá vplyv na jej doručenie."

To be continued ...
PS : "Chcem upozorniť tých čo majú radi happy-ending, nech pre istotu nečítajú ďalší post - tu ide skôr o srandu ako vieru v to, že niekoho potrestajú"

6 comments:

Anonymous said...

Martin,

rovnaky pokus som urobil pred vyse mesiacom, kedy som podal podnet na SOI na slovenskeho povodcu SPAMU (dokonca bol odosielatel natolko hlupy, ze mi to potvrdil). Do dnesneho dna si SOI nedalo namahu ani len odpisat, preto som im poslal dalsi mail so ziadostou vyjadrenia v akom stave je moj podnet. Ak sa nepohnu, skusim im zavolat, no myslim, ze filtrovanie posty bez elektronickeho podpisu bude zahadzovat nepodpisane maily pekne do /dev/null a tak uradnici ani len tie maily nedostanu. Uvidime, dam vediet.

Boris

Anonymous said...

Cau Boris,
Pekne pekne...
Ono stou filtráciou som si nie istý lebo už som im písal na ten mail kvôli slobodnému prístupu k informáciám a odpísali mi. Ak sa ti neozvú fakt daj vediet urobíme stoho niečo - Zaujíma ma to. Mozes mi do posty napísat spammera ak by bol problém sem. Pretože mám niekoľko, ktorým som to ešte toleroval ale ak zistím, že je to masové tak sa pridám. Díks.
Martin

Anonymous said...

Last post je môj (lawofit) len som si neuvedomil, že píšem z iného account.

Anonymous said...

po cca 1 mesiaci cakania na odpoved (aspon formalnu "Vas podnet evidujeme") som sa obratil na SOI a slusne som sa opytal, v akom stave je moj podnet.

Tu je odpoved v povodnom zneni, nazor nech si urobi kazdy sam.
Tak ci tak vznikne z tohoto celeho clanocek o tom, aka je realna cinnost SOI v pripade SPAMu.


Vážený pán Porosin,Obdržali sme Váš podnet, ktorý sa týka nevyžiadanej reklamy na služby hotela Kráľová. Dovoľujeme si Vás upozorniť, že Slovenská obchodná inšpekcia pri prešetrovaní podaní nie je viazaná žiadnymi termínmi.

Kontrolný orgán nerozhoduje o právach spotrebiteľov a z hľadiska verejnoprávnej kontroly nemôže rozhodnúť o konkrétnom nároku spotrebiteľov a vymáhať plnenie individuálnych práv.

O výsledku šetrenia, pri ktorom budeme vychádzať z kontroly ustanovení všeobecne platných právnych predpisov, Vás budeme písomne informovať.S pozdravomIng. Lennerová

odborný radca pre vybavovanie podnetov

I-SOI v Banskej Bystrici

Anonymous said...

Clanok je na blogu.

http://porosin.blog.sme.sk/c/153356/

Anonymous said...

Dobry vecer,
len Vas chcem ubezpecit, ze vsetky Vase odoslane e-maily boli dorucene. Totiz po mojom maily mi takisto bolo dorucene EPO - neplatny podpis vasho podania (presne to iste co ste opisali ohladom elektronickeho podpisu)tak som nelenil a zavolal na SOI, kde som bol ubezpeceny, ze to "naozaj ma len informativny charakter"a vsetky maily su na SOI dorucene. Ziadny strach .Asi musime lepsie citat, ze ano?:)