Monday, July 21, 2008

Odpoveď SOI na nahlásený bieloruský SPAM


Slovenská obchodná inšpekcia mi teda presne po mesiaci odpísala na môj podnet ohľadom nevyžiadanej pošty, ktorú som si pracovne nazval bieloruským spamom.


Pripájam skrátenú verziu, celý list možete vzhľiadnuť tu.

Vážený pán Husovec,

Uvedené (sankčné ustanovenie - pozn. autora) platí, ak odosielateľom spam-u je subjekt, vykonávajúci svoju
podnikateľskú činnosť na základe povolenia na území SR.

Ak ide o subjekt z iného štátu, jeho činnosť sa riadi legislatívou príslušnej krajiny, kde má podnikateľ sídlo a v ktorom SOI nemá v danom smere žiadne kompetencie.
Ak sa jedná o krajiny EÚ, v prípade problémov má spotrebiteľ možnosť obrátiť sa aj na príslušné Európske spotrebiteľské centrum v danej krajine, podľa sídla predávajúceho. Adresy európskych spotrebiteľských centier sa nachádzajú napr. na ww.spotrebitelinfo.sk/index.php?clanok=254.
Podľa smerového čísla v telefonickom kontakte, ktorý je uvedený vo Vami preposlanom
spam-e, domnievame sa, že sa jedná o firmu z Holandska.


Ak sa jedná o podnikateľa z iného ako členského štátu EÚ a medzi danou nečlenskou krajinou a EÚ je uzatvorená bilaterálna dohoda o uznávaní zodpovednosti za vady, je možné celú záležitosť riešiť aj touto cestou.
Pokiaľ sa jedná o prípad, že ide o subjekt zo štátu, s ktorým nie je uzatvorená žiadna dohoda o uznávaní zodpovednosti za vady, celý problém je riešiteľný len cestou medzinárodného údneho konania.


Teda ako je to s kompetenciou v tomto prípade ? Jedná sa o bieloruský či holandský SPAM? Podľa čoho vlastne určíme príslušnosť spamu ? Je konanie SOI správne - odpovieme si v budúcom článku.

2 comments:

Anonymous said...

SOI nema na všetko potrebne paky

Anonymous said...

SOI urcite nie je stastnym riesenim pre potieranie spamu, ale je to to jedine, co v ramci SK legislativy mame (ak opomeniem riesenie cudzieho spamu prostriedkami inych statov). Staznosti na SOI som riesil i riesim par rokov, takze viem, ze treba s nimi "opatrne" - obrnit sa a sem tam i zakusnut si do jazyka, pokial chce niekto staznost doriesit... Ale na zahranicny spam naozaj dosah nemaju, to fakt nema vyznam ani skusat. Napr. cesky je riesitelny cez ÚOOÚ.