Friday, September 12, 2008

Kto je Lawrence Lessing ?


Dnes by som rád v skratke predstavil jednu z najznámejších osobností it.práva - prof. Lawrence Lessing-a.
Narodil sa v roku 1961 v americkom štáte Južná Dakota. Študoval ekonómiu, manažment, filozofiu a samotné právo vyštudoval ako posledné na Yale univerzity. Právo učil na Harvarde, Chicágskej univerzite a v súčasnosti je profesorom práva na Stanforde.

V roku 2001 zakladal organizáciu Creative Commons (CC), pretože "...pre väčšinu ľudí v kontexte internetu copyright dáva viac ochrany ako v skutočnosti chcú...". Táto sa stála svetoznámym spôsobom licencovania diel v prostredí internetu. Lessing sám licencoval 3 zo 4 svojich diel licenciami CC. Najznámejšími dielami sú Free culture a Code and other laws of cyberspace.

V súčasnosti je členom Electronic Frontier Foundation (EFF), medzinárodnej neziskovej organizácie zasvätenej ochrane občianskych práv v kontexte digitálneho veku (Samotná EFF nie je len americkou záležitosťou, pretože organizácia aktívne spolupracuje aj s Euróspkou úniou).

Je otvoreným podporovateľ wikiprojektov a dokonca zriadil vlastný wiki projekt, ktorý má byť akýmsi otvoreným katalógom pre všetkých jeho názorových "protivníkou".

V lete 2007 profesor ohlásil zmenu svojho kurzu, keď vyhlásil, že sa chystá popasovať s korupciou. Na tento účel určil ďalší wikiprojekt, pre jeho boj s korupciou.

Viac o tejto osobnosti si samozrejme dohľadáte na anglickej wikipédií.

4 comments:

Anonymous said...

preklepy: wikiprojektov, napravo staff -> stuff.

Anonymous said...

Ďakujem, s gramatikou som sa nikdy nekamarátil :)

Anonymous said...

a nabuduce ked linknes fotku tak skus mensiu nez 4000x2000 pixlov. inac ako je to s legalitou hotlinking?

Anonymous said...

Určite napíšem o tom post, ale predom upozorňujem, že odpoveď nebude až tak jednoznačná.