Saturday, November 1, 2008

Prečo google musí bojovať proti vlastným ziskom ?


Google hľadá spôsob ako bojovať proti tzv. typosquatterom, ktorý mu vraj ročne vynesú 32 - 50 miliónov dolárov. Typosquatting je registrovanie domén, na ktoré sa zvyknú užívatelia dostať v dôsledku preklepu či omylu (napr. namiesto mozilla.com napíšete mozzila.com) v adrese, čím následne otvoria inú stránku, ktorá je zvyčajne zložená len z reklám, na ktorých samozrejme typosquatter zarába. Nezarába len on ale ako inak zarába aj google, ktorého adsense je najčastejšie jediným obsahom týchto stránok. Lenže v amerike majú ako inak príslušný zákon je ním tzv. Anticybersquatting Consumer Protection Act, ktorý zakazuje aby dómeny, ktoré sú identické alebo na nerozoznanie podobné od ochranných známok alebo známych názovou boli registrované, nezákonne obchodované a využívané. Problém je, že umiestnenie adsense na týchto stránkach je s najväčšou pravdepodobnosťou porušením tohto zákona.
U nás v Európe by typosquatter narazil na porušenie práv k ochranným známkam ak je predmetnému názvu registrovaná alebo nekalosúťažné konanie vo forme parazitovania na povesti podľa § 48 Obchodného zákonníka. Otázne je či by sa zmestil niekde k zodpovednosti aj mr. google.

4 comments:

Anonymous said...

parazitovanie na povesti?

ak by som mal www.lawoftt.eu

parazitujem ti na povesti?

Anonymous said...

To by som samozrejme najprv povesť musel mať :)))
Veľké spoločnosti, ktoré si image budujú veľkými a drahými reklamami, investíciami do neziskových oblastí a pod. môžu ale o povesti hovoriť. Tzv. goodwill je v podsate v súčasnosti veľmi dôležitý pre spoločnosti.

A teraz si predstav, že vrážaš peniaze do značky a niekto proste príde a zarába ti na tom, že si to užívateľ pomýli.

§ 48 OBZ znie :
Parazitovaním je využívanie povesti podniku, výrobkov alebo služieb iného súťažiteľa s cieľom získať pre výsledky vlastného alebo cudzieho podnikania prospech, ktorý by súťažiteľ inak nedosiahol.

Jednoznačne vystihuje čo typosquatter robí.

Ak by som podľa teba registroval sem.sk a spravil z toho výstup RSS kanálov zo sme.sk s podobným dizajnom a veľa reklamami bolo by to pre sme.sk po vôli? A hlavne košér?

Anonymous said...

ja ti rozumiem, len podla mna velmi zovseobecnujes.

ak si zoberiem domenu www.orst.sk (ako typosq na orsr.sk) tak parazitujem na povesti koho? akeho podniku? je lawofit.eu podnik? co ak je to len nejake neziskove forum, je vobec mozne parazitovat na ich povesti?

pokial viem tak vacsina reklamnych domen ktore su postavene na preklepoch neobsahuju priamo obsah z originalnej stranky, lebo ten by ich vystavil zodpovednosti z porusovania AZ, ale len nejake pribuzne slova (keywords) ktore sa nachadzaju na original stranke.

Anonymous said...

Existujú dva pojmy cybersquatting a typosquatting - dovolím si najprv rozvedenie...

Cybersquatting - registracia domén identických či veľmi podobných k ochranným známkam, obchodným menám a pod. za štyrmi účelmi :

a) predaja domény
b) kritizovanie držiteľa ochrannej známky (očiernenia)
c) znemožnenia prístupu k doméne
d) typosquattingu

A) Kúpim si doménu a chcem ju predať za veľké peniaze - ak je to v týchto dňoch ešte vôbec možné..

B) Kúpim si doménu a kritizujem či očierňujem tu vlastníka ochrannej známky a pod.,

C) Kúpim si doménu aby ju nezískal môj konkurent.

D) Kúpim si doménu a využívam type-in traffic môjho konkurenta.

Tu vidím dva spôsoby a dôvody:
1. TRAFFIC - Užívateľ zadá napr. gogle.sk a príde na stránku dunčo.sk (skúste si samy), čím si na úkor ochrannej známky zvyšuje traffic. Teda cybersquatter použije povesť svojho súťažiteľa aby prišiel užívateľ ku nemu (lebo ho redirectne).

2. ADS - Cybersquatter kúpi doménu napr. mozzila.com a zarába na tom, že ľudia zadajú zlé URL čím príde na jeho stránku, kde si klikne na linky vyzerajúce ako obsah (ktoré platí majiteľ ochrannej známky napr. googlu) aby sa v konecnom dôsledku dostal užívateľ k tomu čo hľadal (Rozdiel je v tom, že cybersquatter na tom zarobí, zarobí aj prostredník reklamy - napr. google).


Podľa US ACPA je cybersquatting : registering, trafficking in, or using a domain name with bad faith intent to profit from the goodwill of a trademark belonging to someone else. Teda hovorí, len o ochranných známkach ale cybersquatting normálne používaný je širší pojem.

Otázka stojí tak.. Prečo by niekto kupoval doménu, ktorá nebude mať žiadny type-in traffic? Ak doména type-in traffic má znamená, že má aj určité meno. Čo ju samozrejme niečo stálo, a ty natom získavaš prospech.

Oki, registruješ si napr. osrs.sk jediné čo môžeš získať je traffic, nemôžeš získať ADS revenue pretože, obchodný register neinzeruje napr. u google. Teda máš traffic verejného registra, a áno môžeš si povedať, že si typosquatter a áno aj keď to je "porazitovanie na povesti" určite nie v zmysle OBZ a ustanovení o nekalej súťaži (aj keď možno by záležalo čo by si tam umiestnil :)))..

Neviem, síce aké zovšebecnenie máš na mysli, ale drvivá väčšina typosquattingu bude parazitovaným na povesti.