Friday, February 13, 2009

Online súdne prenosy zahája skutočnú vojnu !


Budúci týždeň sa pripravuje v Stockholme súdne pojednávania s chlapcami zo známeho The Pirate Bay. Čo samo o sebe nie je nič výnimočné, keďže chlapci poznajú takéto ťahačky už z dánska dôverne.

Zaujímavé je však, že by sme sa tento rok mohli dočkať minimálne dvoch významných on-line real-timových prenosov zo súdnej siene.

Február/Marec ponúka :
  • prvý prenos sa má čoskoro odohrať v US v prípade RIAA vs. Tenenbaum (za file-sharing) a
  • druhý by mal byť práve zo švédskeho Štokholmu s chlapcami z The Pirate Bay.
Rozdiel medzi nimi je aj v tom, že
  • kým prvý je civilným procesom,
  • druhý je trestný (viac tu).
Rozdiel je aj v prenose
  • v prípade RIAA vs. Tenenbaum bude video prenos
  • v prípade The Pirate Bay len audio prenos, aj keď dopĺňaný obrázkami a komentárom.
Odlišný je aj vysielateľ
  • v prvom prípade ním bude akademický - Harvad´s Berkman centre
  • v druhom komerčný - švédska televízia STV24
Švédske právo video záznamy totiž nevoľuje (Slovenské áno). Oba prípady sú aj z opačnej strany kyberpriestoru (užívateľ a poskytovateľ) ale čo majú spoločené je, že :

1. oba bude možné sledovať aj na Twittri,
2. obidva prenosy navrhli žalovaný,
3. proti obidvom sa protestovalo,
4. sú spoločným bojom proti zábavnému priemyslu,

Medializácia procesov je asi najlepšia zbraň, ktorá sa dala vymyslieť. Ak si chcete prečítať čo všetko vymysleli (zasmejete sa), ešte chlapci z The Pirate Bay prečítajte si tu.

Čo je ale hlavné ...
Obidva sú pokusom ako zapojiť digitálnu generáciu do boja zo starým copyrightom. Pretože ak niečo v bežnom živote nefunguje, tak sa to snažíme opraviť (reformovať), čo nie je také jednoduché v politike, keď máte bojovať s výraznou lobbystickou presilou. Človek nemusí poznať právo aby vycítil, že to čo je legálne je v zásade morálne. Zároveň však každý musí cítiť, že hoci sťahovanie je nelegálne, minimálne pre digitálnu generáciu nie je amorálne. Čo predsa ťažko nazvať omylom nie ?

1 comment:

Anonymous said...

mozno by stalo za to, keby sa kazdy sam seba opytal preco to stahovanie hoci nelegalne tolko ludi nepovazuje za amoralne.

hlavne ci to nie je preto ze je tak jednoducho, takmer bez prekazok a rychlo dostupne. lebo v takomto pripade by slo len o potvrdenie teorie "prilezitost robi zlodeja" co by velmi v prospech stahovacov nehovorilo.

myslim ze filmovy ako aj hudobny priemysel za sucastny stav mozu z pomerne velkej casti podakovat hlavne sebe. no posudzovanie moralky pri stahovani upirateneho kontentu by som radsej nechal bokom. bolo by totiz zo strany stahovacov strielanim do vlastnych radov...

Vdaka za info a linky...

MICo