Tuesday, October 27, 2009

huťkove rýchle linky 44/09

#1 Zákaz obchádzania DRM neústavný ?
Zaujímavá úvaha, aj keď sa týka kanadského autorského zákona a jeho DRM ustanovení. Vraj sú neustávné. Odkazoval Michael Geist..

#2 Čína obvinila Google z cenzúry
Keď cenzor obviní druhého cenzora s cenzúry :) Vraj sa Google nasral pre Book search.

#3 Slobodný internet pána Kvasnicu
Môžno dobre mienený článok na Živé, vlastne pobavil. Nič proti osobe článkotvorcu ale "Slobodný internet ? zabudnime." považujem za silný výlev pocitov odpútaný od reality. State typu : "..dáva priestor najmä politikom, aby žalovali za názor aj diskutujúcich.." , "..vďaka internetu sme dostali do rúk takmer neobmedzenú slobodu.." Na internete vždy platili všetky zákony, len to málokto nakoniec žaloval. Neobmedzenú slobodu si z internetu urobili ludia pod rúškom fakticity, nie v otázke práva. Ani mne sa nepáčia niektoré návrhy slovenských zákonov, ale keď ide o transpozíciu smernice treba sa sťažovať ex ante v európskom legislatívnom procese, nie revať potom. Mimochodom, poskytovatelia pripojenia už vaše údaje (IP a pod.) zbierajú zo zákona nejaký ten týždeň (kuk § 59a, 610/03)..

#4 Britský three strikes
Znova a znova. Boh vie či to niekedy skončí (a kde ? možno ECHR). Británia je ďalšia krajina na ceste k návrhu zákona, ktorý by obsahoval three strikes ustanovenie. Sumarizuje EFF.

5 comments:

Anonymous said...

ktora EU smernica zakazuje pouzivanie "anonymizerov" a/alebo prikazuje uchovavanie prevadzkovych udajov prevadzkovatelom verejnych for?

Huťko said...

Ad anonymizéri - Pokiaľ viem žiadna. Zakazuje to však "sedliacky rozum" a ústavné právo na súkromie. Myslíš internetové fórum, kde môže písať ktokoľvek ? Neviem o tom, že by takáto povinnosť existovala. Pozri článok, kde hovorím o poskytovateľoch pripojenia. Tzv. data retention ustanovuje
smernica 2006/24/ES o o uchovávaní údajov vytvorených alebo spracovaných v súvislosti s poskytovaním verejne dostupných elektronických komunikačných služieb alebo verejných komunikačných sietí

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:105:0054:01:SK:HTML

Anonymous said...

sedliacky rozum alebo ustavne pravo na sukromnie zakazuje pouzivanie anonymizerov?

Huťko said...

Tým sedliackym rozumom som sa nechal uniesť, myslel som tým skôr všeobecné presvedčenie každého človeka, že nemôže byť predsa normálne aby ľudom niekto zakazoval vyjadrovať svoje názory anonymne.

Som rovnako názoru, že data retention law by nemalo byť ústavne konformné. Koniec koncov z európskych štátov takéto signáli už prišli (viď napr. rozhodnutie rumunského ústavného súdu)

Anonymous said...

pytal si sa na dizajn blogu, myslel som nieco citatelne co ma viac ako 5cm priestoru pre text ktory sa este vlni. napr:

http://www.bloggerthemes.net/2009/09/empty-canvas.html#