Friday, November 6, 2009

huťkove rýchle linky 45-47/09

#1 Je nutné sa báť tajnej medzinárodnej zmluvy ?
ACTA je vzhľadom na aktuálne rokovania žhavým téma snáď všade. Asi preto, že je taká tajná :) Cez Wikileaks sa už podarilo vydolovať istú časť. Všeobecne panuje panika najmä čo sa týka zodpovednosti ISP a three strikes ustanovení. Nie všetci to však vidia rovnako. Niektorý tvrdia, že nič nové neprináša. Ďalší ako prof. Michael Geist či európsky poslanec za Pirátsku stranu sú iného názoru.

#2 Mikulášsky balíček z EP
Telekomunikačný balíček stále nie je dokonalý, tvrdí La Quadratu du Net. Na druhej strane Ars Technica vyzerá byť celkom spokojná. Pirátsky poslanec zas tvrdí niečo na pol ceste: "je to dobré, nateraz." Pridáva aj krátke FAQ o telekomunikačnom balíčku.

#3 Prípad SpotreBill
Ponúkam príbeh "úspešnej" stránky, ktorá sa rozhodla zarobiť na tom, že nik nečíta všeobecné obchodné podmienky. Download-portal.sk alebo Basne-portal.sk, toto sú hity tejto jesene. Stačí postaviť stránku, napchať ju voľným softvérom alebo out-of-copyright dielami. Potom vytvoriť obchodné podmienky, kde si zapýtate 5 eur. Nakresliť formulár a žiadať registráciu predtým ako dovolíte užívateľovi stiahnuť program / báseň. Každý Spotrebill (t.j. i ja) si neprečíta podmienky, hodí x do check-boxu a tadá. Zmluva je údajne uzavretá. Teda naoko... Príde vám domov papierová faktúra, a vy sa začnete rozčulovať na stránke Sme. No a o týždeň máte "tristo" trestných oznámení a registrovať na stránkach už nejde. Sladký život podvodníka.

A rada nad zlato, nedovoľte sa zostrihať ak radíte novinám, dopadne to takto :
"Vyplnenie akéhokoľvek dotazníka nie je obchodnou zmluvou." hovorí advokát ... z kancelárie ... Podľa neho chýba v tomto prípade vlastnoručný podpis, zmienka nie je ani o špeciálnom elektronickom podpise. (to je quote) ár-jú-sírijs ?

#4 Krásny výskum u susedov
Tomuto ja hovorím blog. Tomu sa dá iba tlieskať. Doktorant si v praxi vyskúšal ako funguje platný zákon v rakúsku, podľa ktorého vám spoločnosti majú na požiadanie, do 8 týždňov, zadarmo poskytnúť údaje, ktoré o vás vedú. Výsledok ? Čítajte sami.

#5 Framing a iserialy.sk
Je to už nejaký ten týždeň, keď sa na stránke pirátskej strany objavil post s názvom "Príkaz na zrušenie stránky". Česká protipirátska únia oslovila iSerialy.sk, ktoré embedujú seriály z iných stránok, aby zanechali svojej činnosti. Ono nečudo, že stránka vlastne vyhovela. Rekapituláciu si rovno prečítajte u nich. Možno sa k tomuto niekedy vrátim, ak bude čas.

#6 Nekalá súťaž či autorské práva ?
Najprv sa sťažoval, že mu indexujú správy do služieb typu Google news, teraz mu vadí priamo vyhľadávač Google. Rupert Murdoch, vizionár 19. storočia :)

#7 Facebook reaguje na slovenský rasizmus
Určite to každý zachytil. Tisíce užitočných skupín na Facebooku. Niektoré sú však extrémne užitočné, lebo dokážu spojit nekonečné množstvo imbecilov. Keď už nie v tom, čo hlásajú, aspoň v tom, že pod civilným menom, páchajú trestný čin, na indexovateľnej stránke :) Facebook tak jednu skupinu "vlastencom" už zrušil. Vďaka Bohu... či teda vďaka Facebooku.

#8 Cenzúra čínskeho Bingu


No comments: