Wednesday, April 9, 2008

Spam a právo SR - Nekomerčne s úsmevom


Základný rámec pre túto otázku je daný § 3 ods. 6 zákona o reklame, ktorý hovorí, že : "Reklama sa nesmie šíriť..(o .i.)... elektronickou poštou bez predchádzajúceho súhlasu ich užívateľa, ktorý je príjemcom reklamy." Pričom reklamou zákon rozumie prezentáciu produktov v každej podobe s cieľom uplatniť ich na trhu. Na to aby sme zistili čo presne sa rozumie reklamou je nutné si doplniť túto definíciu reklamy o definíciu pojmu produkt. Potom definícia reklamy vyzerá takto : „Reklama je prezentácia tovarov, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, označenia pôvodu výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s podnikaním v každej podobe, s cieľom uplatniť ich na trhu.“ Keďže zákon o reklame nemá vlastne vymedzenie pojmu podnikanie, je nutné ho vykladať v zmysle § 2 ods.1 Obchodného zákonníka (ďalej len „OBZ“) : „Podnikaním je sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku“ Právny poriadok SR stojí na formalistickom vymedzení pojmu podnikateľ a preto sa podnikateľom rozumie len osoba zapísaná v príslušnej evidencií (viď § 2 ods.2). Teda napríklad umelci, výtvarníci ale rovnako aj programátori, webdesignéri samostatne zarábajúci tvorivou duševnou činnosťou nie sú podnikateľmi podľa OBZ. Celé je to dôležité kvôli tomu aby sme si dokázali povedať čo presne reklamou je a čo už nie.
Web stránka je autorským dielom, ktoré je výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora/rov, ktorý jej zverejnením dávajú „licenciu“ na jej užívanie. Ako všetci vieme, dnes sa dá zarábať na web stránkach prostredníctvom reklám od spoločností ako sú Google, AdFox či Etarget, ich zakomponovaním do týchto autorských diel a to bez živnostenského oprávnenia. Čo znamená, že ak prevádzkujete stránku, pre ktorú nepotrebujete podnikateľské oprávnenie (nutnosť napr. u internetového obchodu) a táto stránka nie je prezentáciou podnikateľskej činnosti ktorú vykonávate v „kamennom svete“ (napr. stránka o vašej firme, ktorá vyrába letáky) je veľmi pravdepodobné, že by prípadná prezentácia Vášho webu (napr. blogy, študentské weby, katalógy a pod.) nebola reklamou v zmysle zákona o reklame.
Prečo je tak dôležité či sa jedná o reklamu alebo nie? Odpoveď je jednoduchá, hore spomenuté ustanovenie § 3 ods. 6 je základným „antispamovým“ ustanovením, ktoré upravuje nevyžiadanú elektronickú poštu a teda ak by sa nejednalo v danom konkrétnom prípade o reklamu, možno povedať, že prípadné zasielanie nevyžiadanej pošty by bolo zákonne nepostihnuteľné.
Pre ucelenosť ešte dodám, že dohľad nad dodržiavaním zákona o reklame vykonáva Slovenská obchodná inšpekcia. Pokutu za porušenie §3 ods.6 je možné uložiť do výšky 2 000 000 Sk. Sám so im v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám posunul túto otázku či je to skutočne tak. Odpoveď vôbec neriešila moju otázku, vlastne len reprodukovala, tento paragraf. Takže z výkladu SOI som nemal nič. Budem rád ak napíšete svoj názor, resp. „zotriete“ môj výklad zákona.

3 comments:

Anonymous said...

Ahoj,
som spravcom e-katalog.sk a prave som schvalil tuto stranku aby bola pridana do katalogu. Co ma potesilo je ze som hned v prvom clanku blogu nasiel cast vety ktora hovori, ze prevadzkovanie Adsense, Etarget nevyzaduje zivnostenske opravnenie. Je to skutocne tak? Ja som pobehal danove urady, kde mi nedokazali na tuto otazku odpovedat. Mozno som nacrtol autorovi temu na dalsi clanok, nakolko odpovedi je na tuto temu na slovenskom internete a v spolocnosti velmi malo nakolko sa jedna o novinku.

Anonymous said...

Zdravím, tak ako v podstate aj v tomto, článku aj tu ti podľa mňa väčšina ľudí povie zatiaľ len ich výklad, skúsenosti.
Moje tvrdenie, že nie je nutné živnostenské oprávnenie sa opiera jednak o to, že som sa informoval, priamo u spoločnosti etarget (ktora ešte predčasom vyžadovala živnostenské oprávnenie, no po zmenách v tuším v sídle už to nie je nutné). Spoločnosť etarget mi aj sama potvrdila, že pre adsense od googlu sa nevyžaduje taktiež živnostnské oprávnenie.
Ono keď sa nato pozrieme tak ako som napísal, v článku. Web je autorské dielo, a napr. ani spisovateľ nemusí mať živnostenské oprávnenie na písanie knihy a poskytovanie licencie na jej vytlačenie. Tak isto ty môžeš web sprístupniť verejnosti, bez živnostenského oprávnenia. Otázne je či vloženie kódu reklamy, ktoré na stránku umiestniš je nejakou "službou" svojim užívateľom.
Predstav si keď napr. Andy Warhol kreslil poster pre Coca cola company, nepotreboval by na to živnostnské oprávnenie lebo vlastne je to jeho tvorivá duševná činnosť - kreslenie, v ktorej zároveň zahrnul reklamu pre danú spoločnosť, do ktorej napr. zakomponuje logo firmy (toto chápme niečo podobné ako u nás html kód). Potom ju poskytne na základe licencie čo je občianskoprávny vzťah, a nie obchodnoprávny.
Na druhej strane, tým, že nemáš živnostenské oprávnenie nemíňa ťa povinnosť zaplatiť daň, keď dosiahne tvoj zisk určitú hranicu.
A keď tvoje príjmy sú z takejto reklamy vysoké, je pre teba vlastne nevýhodné zarábať takto ako FO nepodnikateľ, ale najvýhodnejšie je zriadiť si živnosť alebo založiť si obchodnú spoločnosť samozrejme z dôvodu toho, že nezdaníš toľké peniaze, pretože si poodpisuješ veľké množstvo vecí, čo samozrejme ako FO nepodnikateľ urobiť nemôžeš.

Preto si myslím, že povinnosť mať živnostenské oprávnenie tu nie je aj keď štátny orgán by to ako službu užívateľom vykladať mohol (to podľa mňa nevie ešte ani on sám:)) Ale na druhej strane si myslím, že je možné nájsť nejakú živnosť pod ktorú by takáto činnosť mohla spadať, keď by trebalo založiť podnikateľské oprávnenie pre FO alebo PO, ktorú chceš vytvoriť.
Tak asi toľko a díky za nápad na článok (len si to musím poriadne naštudovať, záležitosti ohľadom adsense, etarget). Túto moju odpoveď ber ako logiku veci, čo ale nevylučuje, že to môže byť inak.

Anonymous said...

Aj keď teraz keď som si to po sebe precital som si uvedomil, že tým, že etarget vyžadoval do nedávna živnosť tak je otázne z čoho to vychádzalo. Totiž veľkú hru tu hraje medzinárodny prvok pravdepodobne, keďže ako som hovoril, presunili sídlo, môže to byť spôsobené tým. Každopádne čim ďalej píšem tým viac je to zložitejšie :)
fakt sa nato asi pozriem:)