Wednesday, August 13, 2008

Ryanair žaluje Bravofly.com


Írska letecká spoločnosť Ryanair žaluje stránku BRAVOFLY.COM za tzv. "screen-scraping". V podstate ryanairu ide o to, že BRAVOFLY.COM využíva jeho databázu ryanair.com a ďalších iných spoločností nato aby mohlo užívateľovi ponúknuť prehľad leteniek viacerých leteckých spoločností a samozrejme následne umožniť aj ich kúpu. Jedná sa o službu, ktorú poskytuje milión iných stránok napríklad ako aj slovenský pelikan.sk .

Ryanair pritom namieta :
1. porušenie práv k ochrannej známke
Tým, že služba BRAVOFLY.COM používala pri prezentácií leteniek ryanair-u ich logo a ochrannú známku.

2. porušenie Copyright and Related Rights Act
Tým, že vytvorila a udržiavala bez zvolenia ryanair-u hypertextové odkazy na jeho stránku.

3. porušenie podmienok užívania stránky Ryanair.com

Celé tvrdenie podopiera tým, že drvivá vačšina leteniek sa kupuje prostredníctvom internetu a preto žalovaná stránka kradne biznis samotnému ryanair-u, keďže ryanair.com je považovaná za "srdce" marketingovej a odbytovej stratégie spoločnosti.

Bohužiaľ neviem či sa daná žaloba dočká aj súdneho verdiktu, lebo pred pár dňami amsterdamský BRAVOFLY.COM súhlasil, že prestane "scrapovať" ryanair. (Čím pre európu podľa mňa stráca opodstatnenie)
Ryanair dokonca minulý týždeň vyhlásil, že sa chystajú: "introduce new procedures to cancel all passenger bookings made through screen-scraping websites" Som zvedavý na osud tých milión stránok s letenkami, ale viac by ma zaujímal súdny verdikt v tejto veci.

6 comments:

Anonymous said...

Myslím, že v úvode článku ide o nepresnosť a mieša sa dokopy viacero rôznych vecí.

Screen scraping znamená, že roboticky pravidelne sťahujem dáta "zo stránok" tým, že takzvane parsujem ich verejný HTML kód (to je to, čo vidí internetový prehliadač keď zobrazuje stránku), nemám však priamy prístup k ich datábaze.

Tie dáta sú síce v konečnom dôsledku rovnaké, podstatné je však, 1) že im takto môžem značne nekontrolovane zaťažovať servre a 2) nemajú pod kontrolou kto ukazuje ich dáta.

Nerozumiem však, prečo majú reálny problém s bodom 2, kedže o kradnutí biznisu nemôže byť ani reč. Ich letenku predsa je možné kúpiť len a výlučne cez ich vlastnú stránku ryanair.com (v tomto sú ryanair ako aj iní lowcosti špecifickí). Teda naopak, mohli by byť radi, že im tretia strana prináša klientov. Dokonca bez nároku na províziu.

To čo poskytujú bežní online predajcovia leteniek (napr.: letenky.aerodom.sk) nie je tento prípad, lebo oni predávajú letenky "pod svojím menom".

Existujú samozrejme aj takí, ktorí fungujú len na sprostredkovateľkom princípe napr. aj známy kayak.com a pod.

Anonymous said...

Ak viete ludskou rečou (nie právnickou) popísať viac detailov, vcelku by ma zaujímali. Ďakujem.

Anonymous said...

Ďakujem za opravu, čím mi ešte viac vystáva otázka prečo ich nechcú zažalovať aj za to, že im ten nekontrolovateľný traffic robia.

Čo sa toho biznisu týka, chápem to tak, že samozrejme letenky samotné na ryanair.com nie sú jediný zdroj príjmu. Veľkú ulohu hraje reklama pre spoločnosti ako Hertz (kde pri každej kúpe letenky sa Vás pýta systém) alebo rôzne iného ubytovania a podobne.
Okrem toho chápem, že sa ryanair snaží bojovať proti stránkam, ktoré ho scrapujú pretože vlastne ponúkaju zákaznikom možnosť porovnať si ceny leteniek (nikomu sa nechce ťukať na xy stránkach). Pretože ak sa ryanair snaží vytvoriť image najlacnejšieho prepravcu, je pre neho výhodné ak potom uveríte tomu, že vždy kúpite u neho najlacnejšie a nemáte si to možnosť overiť. Len nerozumiem prečo ich prevratný nápad ako takéto letenky bojkotovať majú trpieť zákazníci. Prečo sa neaplikuje technická ochrana, ktorá nedovolí scrapovať.

Môžem sa ešte opýtať ako to myslíš s tým aerodom.sk, že predáva letenky pod svojím menom a potom rozdiel od tých sprostredkovateľských, lebo veľmi nerozumiem.
Aj aerodom.sk má napísané, že jeho dominatnou činnosťou je: "sprostredkovanie predaja leteckých prepravných služieb vrátane predaja leteniek."(TU)

Ad vysvetlenie ľudskou rečou:
V podstate ide o to, že ryanair žaluje internetovú stránku Bravofly.com, pretože tým prichádza o peniaze(viď hore). Žalovaná stránka využíva jeho údaje pri poskytovaní svojich služieb. Preto ryanair hľadá dôvod a žaluje za to, že :
1. logo a názov RYANAIR bol žalovaným použítý bez jeho súhlasu.
2. bez jeho súhlasu bolo na jeho stránku linkované (hypertextový odkaz) čím sa mali porušiť jeho práva.
3. žalovaný využívaním dát ryanairu porušuje podmienky, za ktorých je možné samotnú stránku ryanair.com používať.

Dúfam, že sa mi to podarilo vysvetliť jednoduchšie.

Anonymous said...

Právny spor je formálne jasný, v podmienkach je uvedené, že sa niečo nesmie a ono sa to robí (najmä bod 3)... Ryanair má teda objektívny dôvod na žalobu.

Pokračujúc už len v rovine úvah mimo súdneho sporu...

Nedáva mi logiku jedna vec. Stránku Bravofly.com som detailne neštudoval, ale keď zobrazovali ceny leteniek ryanairu za úmyslom predaja* vždy musela v konečnom kroku presmerovať klienta na stránky ryanair-u. Opravte ma ak sa mýlim, ale letenky od ryanair-u sa skrátka nedajú inak kúpiť. Teda aj spomínané iné príjmy (Hertz a pod.) ostávajú stále v hre.

* Ryanair nefunguje na báze provízií pokiaľ viem s nikím. Teda ani nie s Bravofly... Prečo ich potom zobrazovali? Išlo iba o porovnanie cien?

Ad ochrana proti scrapovaniu: z podstaty veci je technická ochrana pomerne ťažká (resp. teoreticky nemožná), lebo server ktorý "vyplúva stránky" nemá ako zistiť, či ten od koho prišla požiadavka je človek alebo robot. Sú spôsoby ako sa to dá robotom prakticky viac-či-menej sťažiť, je to však otázka akceptácie z toho plynúcich nevýhod.

Ide o náklady nielen finančné, ale napr. rôzne ochrany môžu znepríjemňovať život skutočným ľuďom. Predstavte si nutnosť opisovať captcha obrázky pri každej požiadavke na zobrazenie cien. Alebo o nutnosť registrácie pred tým, než si len nezáväzne chcem pozrieť ceny. Najskôr by sa taká stránka rýchlo prestala používať.

Ad sprostredkovanie leteniek. Sú v zásade 3 možnosti ako kúpiť letenku: (1) priamo od leteckej spoločnosti, (2) od iného predajcu leteniek (cestovná agentúra), (3) od iného sprostredkovateľa.

Ono, aj cestovná agentúra (napr. spomínaný Aerodom.sk) je samozrejme len sprostredkovateľ (sprostredkováva predaj letenky), ale oproti (3) je na kvalitatívne vyššej úrovni, klient dáva peniaze priamo jej (na faktúre je "pod vlastným menom").

Kým (3) je skutočne len sprostredkovateľ, nefiguruje na žiadnej faktúre a on len "dohodí biznis" buď 2-ke alebo 1-ke. Odmenu si riešia potom medzi sebou.

Ad zákaz linkovania na stránku. Toto mi príde od ryanairu značne úchylné a nepochopenie podstaty internetu... Podobné si myslím aj o zákaze použitia loga a názvu.

Anonymous said...

Pre vysvetlenie pár zaujimavých pasáží s ich (bravofly.com) Terms and Conditions :

Odpoveď na otázku či sa užívateľ dostane aj na stránku ryanair.com:
"Bravofly allows its users to process their own reservation and purchase requests directly with the selected airline company, as well as purchase any additional services, from the Bravofly site without the need of making a separate parallel connection to the airline's site."

Medzi kým sa uzatvára kontrakt:
"We inform you that Bravofly only operates as the provider of an electronic application to assist and support you in your purchases: this means that the purchase agreement for the ticket(s) will be a contract only between you and the airline."

A ako je možné, že ste na stránke Bravofly.com a kupujete u ryanair.com tu:
"By processing and sending your own purchase order you are directly entering and sending - through our computer application - your personal data to the airline or service provider. In each case, since these data are also available to Bravofly, you automatically authorize Bravofly to process and store said data and to transmit them to the airline to serve any need regarding your reservation and/or purchase order."

Čiže ten reklamný biznis sa jednoznačne kradol to musím uznať, a podľa mňa ide aj o to ako som hore písal, vytvoriť u Ryanairu image najlacnejšieho prepravcu a znemožniť Vám overenie si toho jednoduchou cestou. Podporujú to tieto slová hovorcu Ryanairu: "We make a really big effort to be Europe's cheapest low fares airline and then these companies top up our basic fare,"

Ďakujem za to vysvetlenie kupovania leteniek,

Ad linkovanie - tu by podľa mňa ryanair nebol úspešný. A to, že je to proti podstate internetu súhlasím :)

To logo a názov ale treba chápať v tej súvislosti, že Terms and Conditions si nik neprečíta a takáto kúpa letenky môže budiť dojem, že je kupovaná s autorizáciou ryanairu (o to viac keď teraz ryanair pripravuje tie opatrenia) a zároveň, že vlastne cudzia firma na ich logu a mene určitým spôsobom zarába.

Unknown said...

Ak mate zaujem o lacne letenky do vychytenych destinacii alebo prehlad o roznych akciach na letenky: www.lietajucakorytnacka.sk - mozem vrelo odporucat. Kupovala som už cez nich letenky do USA, Londyna, Pariza a bol som velmi spokojni, ochotne mi poradili.