Sunday, March 29, 2009

Prečo podporiť európsky black-out ?

Návrh európskej komisie ohrozuje základy toho čo je pre nás internet - otvorený, bezhraničný a nediskriminačný priestor. O čom bude hlasovať euróspky parlament v utorok ?
  • diskriminácia obsahu
Poskytovatelia pripojenie budú môcť (vďaka silnej lobby musieť) diskriminovať tvoj prístup k obsahu, službám a aplikáciám na internete. Oni rozhodnú aký typ stránok si zaslúži akú rýchlosť prenášania dát. Ak ti niekto pošle link a ty si ho budeš chcieť pozrieť, je dosť možné, že tvoj poskytovateľ nebude podporovať danú stránku a ty si to proste nenačítaš. Iba, že by si si priplatil.. Nebudeme mať rovnaký prístup ako máme teraz. Niečo na spôsob káblovky, kde si musíte za každý špeciálny program (webstránku) zaplatiť navyše.

  • trikrát a máš po internete
Ak ťa prichytia trikrát porušiť autorské práva, najprv ťa dva krát upozornia a na tretí krát úplne odpoja z internetu. Pri 90 % nelegálnych videí na YouTube alebo na p2p sieťach je to otázka hodín. Naviac je pravdepodobné, že bude stačiť údajné porušenie autorských práv - t.j. bez súdneho rozhodnutia. Ustanovenia umožňujúce takýto scenár napriek hlasovaniu v EP, ktoré toto pravidlo raz odmietlo - stále hrozí.

  • koniec torrentom
Stránky s torrentami budú aj vďaka diskriminácií obsahu ihneď bez pridelenej rýchlosti prenášania dát. V európskych štátoch už existujú krajiny, kde zábavný priemysel takéto požiadavky na poskytovateľov pripojenia mal.

  • žiadne internetové súkromie
Telekomunikačný priemysel bude môcť sledovať takmer všetku našu aktivitu na internete. Stránky, ktoré ste navštívili, geografickú lokalizáciu cez mobilný internet ba čo viac e-mailové kontakty a podobne. Ak sa raz takéto dáta začnú zbierať je isté, že ich niekto aj využie. Z Veľkej Británie prichádza dokonca podnet aby sa zbierali citlivé dáta aj zo sociálnych sietí ako Facebook, Myspace či Bebo.

  • koniec slobodnému podnikaniu
Poskytovateľ pripojenia bude vlastne boh, ktorému sa bude webstránka musieť modliť aby bola v "základnej ponuke". Niečo ako keď chcete byť v regáli Tesca a musíte si zato zaplatiť.

Čo stým teda môžete urobiť ? Podporiť európsky black-out. Ako ?
Začierňujte svoje obrázky (Facebook, Myspace a pod.),
Ak máte web pridajte takéto bannery,
Pridajte sa k nám na Facebooku,
Napíšte svojim európskym poslancom.

Ich adresy sú nasledovné :

edit.bauer@europarl.europa.eu
pbaco@europarl.eu.int
milan.gala@europarl.europa.eu
arpad.duka-zolyomi@europarl.europa.eu
monika.benova@europarl.europa.eu
jan.hudacky@europarl.europa.eu
milos.koterec@europarl.europa.eu
vladimir.manka@europarl.europa.eu
miroslav.mikolasik@europarl.europa.eu
azaborska@europarl.eu.int
pstastny@europarl.eu.int
irena.belohorska@europarl.europa.eu
zita.plestinska-assistant@europarl.europa.eu
sergej.kozlik@europarl.europa.eu


Môže to vôbec zabrať ?

Áno, na Novom Zélade tento protest spôsobil, že už prijatý zákon bol na poslednú chvíľu prehodnotený na doby neurčitú. V Európskom parlamente, je silná lobby v prospech tohto zákona avšak sú tam aj neziskové nevládne organizácie, ktoré poslancom nedajú dýchať. Je nutné len aby ste im dali svoju podporu. Európsky poslanci sú navyše pred voľbami a preto ich treba bombardovať e-mailami.

    No comments: