Sunday, March 8, 2009

Vďaka za internetový black-out :)

HADOPI - Le Net en France : black-out

Ak si pamätáte moj príspevok na tému three strikes, viete aj ako malo dopadnúť guinejské prasa i.e. Nový Zéland. Pre osvieženie spomienem, len prijatie novely Copyright Act, ktorá mala znieť (Section 92A) nasledovne :

(1) An Internet service provider must adopt and reasonably implement a policy that provides for termination, in appropriate circumstances, of the account with that Internet service provider of a repeat infringer. (bold a underline je môj)

(2) In subsection (1), repeat infringer means a person who repeatedly infringes the copyright in a work by using 1 or more of the Internet services of the Internet service provider to do a restricted act without the consent of the copyright owner.

Tento kúsok (opísaný z DMCA) sa mal stať účinným posledným dňom Februára 09. Naštastie Creative Freedom, novozélandská NGo, vyhlásila vojnu novele, ktorá dostala prísvlastok "Zákon viny na základe obvinenia" a vyzvala na internetový black-out

Človek si miestami myslel, že odpájajú z internetu celý svet, lebo opozícia bola skutočne silná. Finnaly, to vyšlo! Proste to vyhrali a donútili vládu aby príslušnú novelu odsunula. 

Black-out preto inšpiroval ďalšie krajiny, kde sa three strikes pripravuje. Európska bašta - Šarkózyho Francúzsko - sa ocitlo pri rovnakej výzve. La Quadrature du net vypísala podobný a ešte rezonujúcejší black-out

Myslím si, že Šarkózy takúto opozíciu voči svojmu milovanému návrhu nečakal. Okrem Francúzska však three strikes preliezol aj do Itálie, kde pán Berlusconi (čo je viac než pochopiteľné)  navrhuje rovnakú hlúposť. Dokonca sa do klubu možno pridá Južná Kórea.
V týchto krajinách je však celá mašinéria postavená na návrhoch zákonov, ktoré musia prejsť parlamentom. Niečo opačné sa však desivo deje v Írsku, kde sa zábavný priemysel rozhodol normotvorbu obísť a pôsobiť zastrašovaním. Výsledok ? Íri vyhlásili internetový black-out na podporu providerom, ktorý sa nemajú nechať zastrašiť ako dominatný Eircom, ktorý sa mimosúdne dohodol, že na celú túto ohavnosť pristane ak tak urobia aj ostatný ISPs (genitálne však?). IRMA teda teraz posiela krásne listy (ako tento) všetkým ISPs a čaká. 

Všetky blackouty bojujú krásnymi zbraňami :
  • užívatelia si na podporu začierňujú logá, templaty, avatarov, blogy - všetko
  • bežní ľudia bombardujú svojich poslancov e-mailami
  • umelci, files-sharers či podnikateľia spoločne podpisujú petície
  • umiestňujú propagačné bannery (viď hore) po webe
  • diskutujú na Twittri, Facebooku či MySpace
Je to úžasné miesto - ten internet. Môj recept ako predísť tejto stupidite nájdete tu
Rozhodol som sa preto osloviť kandidátov na prezidenta (cez SME.sk otázky) aby sa vyjadrili či by vetovali takýto zákon u nás. Dúfam, že moju otázku v SME.sk posunú ak nie napíšem aj priamo - v čoho efekt veľmi neverím. Hneď ako budem mať ich odpovede budú na blogu.

No comments: