Sunday, April 12, 2009

Predáva niekto miesto AZETu parfúmy ?

Čo si pomyslíte ak uvidíte na Facebooku reklamu na parfémy s dominantným označením AZET ?
Kliknete si a zistíte, že ste na stránke, ktorá 100%-ne Azet.sk, a.s. nepatrí. Pozri me sa nato.

Logo aj webstránka predávajú parfumy pod názvom spoločnosti Azet profi, ktorá medzitým už ako
obchodný názov spoločnosti neexistuje (volá sa už PARZET, spol. s r.o.). Webstránka sa volá Parfumeriazet.sk a majiteľ spoločnosti má v držbe aj web Azetparfumeria.sk (bez redirectu). To, že stránka nemá nutné označenia na webe v súlade so zákonom teraz prehltneme a pozrieme sa na možnosť zmiasť priemerného spotrebiteľa.

Ako svoje logo pre predaj parfémov spoločnosť používa zlaté písmená AZET (pozri hore) s malým dovetkom pod nimi profi alebo to isté grafické prevedenie v čiernobielom. Pravdu poviem keď som na Facebooku uvidel ich reklamu napadla ma hned otázka "Odkedy Azet predáva parfumy?" Tak som sa pozrel do registra ochranných známok. Azet.sk, a.s. má zapísanú takúto kombinovanú ochrannú známku (pozri vľavo).

Je zhoda okolností, že pred pár mesiacmi Azet.sk dal prihlášku pre dve ochranné známky. Slovnú ochrannú známku pre spojenie AZET a taktiež kombinovanú ochrannú známku (viď dole). Obe rovnako pre veľké množstvo tovarov. Zatiaľ sú však tieto návrhy len zverejnené a čakajú na zápis (cca 3 mesiace). Zaujímalo by ma čo hovoríte na zameniteľnosť
a) už zapísanej kombinovanej ochrannej známky
b) prihlásenej kobminovanej a
c) prihlásenej slovnej.

Samozrejme, že dôležité je aj k čomu dané ochranné známky majú byť zapísané a podľa toho čo som videl síce priamo parfémy chrániť nemajú ale mnoho tovaru predávaného bežne v e-shopoch áno. Ak by aj nie čo nato teta nekalá súťaž ? Nezabudol som ani na časové hladisko doména sa používa zrejme pre parfémy od septembra 2007.


PS: Čiernobiela kombinovaná ochranná známka chráni všetky farebné prevedenia.

No comments: