Sunday, November 29, 2009

Cyberspace - day 2.

[ Sobota ]

V sobotu som začal už takpovediac "in medias res". Nedokázal som totiž ráno vstať na prvý workshop. Ono vlastne som o rannej prednáške ani nevedel, keďže som mal vytlačený starý program :) Celý deň som sedel najmä v sekcii duševné vlastníctvo, čiže ako môžete vidieť tu (abstrakty a témy) zmeškal som toho určite dosť. Workshopy bežali totiž simultánne.

@ 10.30
"weak-up", varenie z priemyselného balenia Clever párok a sprcha
@ 11.00 nestíhanie na "prvú" sekciu Internet International Law
@ 11.20 s niekoľko-minútovým opozdením som konečne na Veveří. Prednáška pána Schweighofera na téma New Borders of Cyberspace je už v plnom prúde. Bohužiaľ ešte polo-spím, nevnímam veľa. Preklínam nepríjemný pocit v bruchu. A, že to bola téma veľmi zaujímavá ... hádam si to budem môcť prečítať neskôr tu.
@ 12.00 nastúpil Michal Koščík, domáci "odchovanec" Masaryčky. Jeho workshop na téma Internet Gambling, ma skutočne prebral. Bol to taký úvod do online stávkovania ale mňa úplne dostal. Otázka štátnych monopolov a voľného pohybu služieb, Gebhardov test či liberalizácia trhu z hazardnými hrami nútili premýšľať. Nadchol ma aj komentár Wen Li-ho, ktorý na Číne demonštroval prečo gambling treba regulovať precízne, lebo inak pretečie do virtuálnych svetov.
@ 13.30 začal blok duševného vlastníctva, pričom sa slova ujal Matěj Myška k téme Copyfights: The quarrel about private copying exception in the digital age. Otázka digitálnej kópie pre osobnú potrebu, zaujala podľa reakcií mnoho ľudí v publiku. Porovnanie dôležitosti oprávnenej / neoprávnej master copy v európe bolo dosť zaujímavé. Keďže s Matejom sme odsúdený na podobný názor čo sa týka sťahovania pre osobnú potrebu, v duchu som mu na všetko prikyvoval :) Ešte si s odstupom času spomínam na termín "perpetuation of injustice" ? Čo malo tuším označovať absurditu vyhotovenia legálnej rozmnoženiny z nelegálnej. Moje poznámky nie sú dokonalé..
@ 14.00 Potom prišla slečna Vasiliki Samartzi z Londýna. Tému mala užasne zaujímavú Digital Rights Management Systems and Lawful Personal Use Expectations. Bohužial som sa však akosi nedokázal sústrediť na výklad a poznámky sa mi nezachovali..
@ 14.30 Celú miestnosť prinútil však počúvať taliansky profesor autorského práva Giovanni Maria Riccio (jeho blog). Typicky južanskou náturou, svoj prednes doslova hral. Private remedies and Copyright Law in Cyberspace bola jeho pol hodinová téma. S týmto človekom som sa mal možnosť baviť i po konferencii (cestou na recepciu) a bola ho radosť počúvať. Skutočne veľmi priateľský chlap.
@ 15.15 Po prestávke, Jaroslav Šavelka a jeho Softvérové štandardy. Mne sa téma páčila, aj keď som v nej sa priznám trošku mimo :) Spomínal napr. rôzne spôsoby vzniku štandardov :
a) public body (Dánsko)
b) ISO a podobné
c) de facto štandardy
@ 15.45 Rovnako zaujímavý príspevok mala i Tatsiana Kuliashova na tému Open-sourcových licencií. Zaujal ma predovšetkým vzájomný boj medzi licenciami, na ktorý sa už sťažoval prof. Scott. Taktiež som prvý krát počul o EUPL.
@ 16.15 Napokon duševné vlastníctvo uzavrel Thomas Roessing otázkou označovania autorov vo Wikipédií. Musím povedať, že príspevok mi vnútorne položil omnoho viac otázok ako odpovedí. Napríklad aký dopad môže mať nový produkt Wikimedie tvorby vlastných e-books, na osobnostné práva autorov ?

Potom som sa presunul do sekcie Theory of Cyberlaw, ktorá bola viac "komornejšia". Viedol ju Dr. Polčák a ako bodka na záver bola dokonalá.

@ 17.00 Mariusz Golecki a jeho príspevok "Alica v krajine zázrakov..." bol bohužiaľ jeden z tých, ktoré som absolútne nepochopil. Nepomohlo ani krásne podanie spíkra. A vybil sa aj sám netbook.
@ 18.00 Ďalšia v poradí začala Michaela Štiková. Veľmi sympatická baba, ktorá spustila fakt úžasnú britskú angličtinu. Stoho som bol úplne vedľa, veď kto ma pozná vie ako ma takáto "dovednosť" dokáže pošťuchnúť za srdce. Rozprávala o Legal Protection of Virtual Assets, čím som sa pomaly dostával do sveta, kde som nikdy nebol t.j. sveta virtuálneho vlastníctva.
@ 18.30 Najväčší klinec bol však pre mňa tento pán, Wen Li. Pôvodom Číňan študujúci v Londýne, mal skutočne podnetný príspevok na tému The Regulation of Virtual Currency in China, with Comparative Perspectives from the EU and UK. Okrem toho, že som nevedel pochopiť, kde ten svet dospel zatiaľ čo som spal, som sa hlavne divil aké to máme v EU čudesné smernice. Zjavne niesom úplne digitálne dieťa :)
@ 19.00 Transport do reštaurácie, kde sa konala večera, bol príjemným prekvapením.
@ Evening Večera, diskusie, pivo (na účet sponzorov) fakt pekne zakončili Cyberspace. Budúci rok som tam hádam opäť :)

No comments: