Sunday, December 13, 2009

Huťkove rýchle linky 48-50/09

#1 Data rentention pod paľbou
Potom ako Rumunský ústavný súd rozhodol (celé v eng), že tento kúsok európskej legislatívy nie je ústavne košér, sa do neho pustili NGOs.

#2 Cenzúrovanie v SR
Ako oznámil T-Com cenzúruje už i on. Pekne informuje o detailoch portál DSL. Zaujímavé je, že Orange s odstupom času, trochu neguje svoju tlačovú správu. A teda už neplatí, že používa celý IWF zoznam pri svojom filtrovaní.

#3 Roboti a ich zodpovednost
Veľmi zaujímavý článok zo Stanfordu. Po poslednej prednáške od Betty Krausovej má to celkom zaujalo. Inokedy by som to asi iba preskroloval :)

#4 Contributory liability na Slovensku ?
Michael Giest informuje, že ACTA okrem iného prináša novum vo forme minimálnych požiadaviek na contributory liability. Presne tej, ktorú Maduro v stanovisku k veci AdWords razantne odmietol. Neviem ... prečo mi to tak veľmi pripomína Grokster ? Ako hovoria klasici ..

#6 Eurid spustil lavínu budúcich sporov
Tento týždeň spustil Eurid (správca .eu) registráciu domén s diaktritikou. S jednou chybičkou - no sunrise period :) Prvá známa obeť ako informuje DSL je Autobazar.eu. Squatter si registroval Autobazár.eu .

#7 Prichádza i do európy net neutrality ?
Keďže Lisabonská stratégia nám končí prichádza nová - stratégia i2015. Euractive informuje, že sa zameria na práva užívateľov. Začať by mohli prijatím Internet Bill of Rights alebo zrušením data retention. Zaujímavé je však, že chce nútiť telekomunikačných operátorov aby umožňovali VOiP cez mobilný internet. Koniec filtrovania mobilného internetu ?

No comments: