Tuesday, December 29, 2009

Huťkove Rýchle Linky 51-52/09

Hacknuté Slovensko
V poslednom čase sa to s hackmi slovenských stránok veľmi rozbehlo. Hackli Orange.sk, Atlas.sk, server poisťovne Union a pod. Za všetkým stojí jeden chlapík. Hovorí si Igigi. Boguje na BayWords, ktorý je dostatočné neochotný odpovedať na akýkoľvek notice :) Krajšie hacky mi však prišli tie volebné. Alebo posledný, ktorý nasadil obrázok tohto kapríka namiesto presmerovania na stránky katastrálneho portálu cez kapor.sk.

Dve zaujímavé prejudiciálky na Súdnom dvore
Späť od bulváru s rybičkami k právu. Prvá "česká" je vo veci BSA v. Ministerstvo Kultúry ČR značkovaná číslom C-393/09 a týka sa výkladu smernice 91/250/EHS, t.j. softvérovej smernice a smernice 2001/29/ES, t.j. informačnej smernice. Súd sa v najprv pýta či možno grafické užívateľské prostredie chrániť ako počítačový program autorským právom a následne ak áno, či pri televíznom vysielaní dochádza ku sprístupňovaniu diela verejnosti. Fakt by ma zaujímali podrobnosti prípadu o čo tu vlastne ide. Druhá je vo veci C-387/09 a týka sa tiež informačnej smernice. A síce či je pojem spravodlivá odmena (fair compensation) autonómnym pojmom komunitárneho práva. Jedná sa o odmenu (niektorými nazývané výpalné), ktorú platia výrobcovia tlačiarní, cédečok a pod, a ktorá má kompenzovať obmedzenie majetkových práv pri kopírovaní pre osobnú potrebu. V prípade kladnej odpovede adresuje španielsky súd celú radu zaujímavých otázok k systému "výpalného".

Prípad IsoHunt
Otázka špecializovaných vyhľadávačov pre torrenty a ich kvalifikácia pod safe harbour v DMCA. LA-Times s dobrými preklimi.

Smeruje "net" do univerzálnych služieb ?
Ak tomu správne rozumiem po jeho zaradení sem, si aj niekto na lazoch bude môcť úspešne žiadať o internetovú prípojku. Teda niečo čo už predstavili vo Fínsku (a niektorý okomentovali ako základné ľudské právo :)..).

Patentová spúšť pre Microsoft
Americký odvolací súd potvrdil rozhodnutie, podľa ktorého Microsoft porušuje patentové práva vo svojom produkte Word. Patent sa týka spracovania XML dokumentov pomocou oddelenia samotného textu dokumentov a formátovacích dát, tagov. Viac tu.

Google Street View a ÚOOU ČR
S čím sa stretol ujo Google v Čechách. Tento typ služby je značne kontroverzný po svete, naposledy som najvätší výstrelok počul tu. Čo už na súkromie a osobné údaje sú rôzne názory..

.RU a Burgerking
Podľa správ z Ruska sa Burgerking stal obeťou squattera (a hostingprovidera v jednej osobe). Ten si zaregistroval doménu burgerking.ru . Nič vzrušujúce. Čo je však pre mňa zarážajúce v linkovanom článku, je že v ruskom občianskom zákonníku údajne existuje nárok majiteľa známky k doméne! Je to prvá krajina, o ktorej som toto počul. Na Slovensku ani v Čechách nejestvuje predpis, ktorý by zakotvoval nárok k doméne. Čo však podľa môjho názoru nebráni tomu, aby som sa domáhal prevodu domény na súde. Máte niekto info o iných krajinách ?

Žalovateľnosť prevodu domény ?
Ďalšia doménová záležitosť zo Španielska. Týka sa otázky či možno v petite žiadať prevod domény alebo len zrušenie registrácie. Barcelonský súd odpovedal jednoducho. O prevod nemožno. Podľa správy na Blogu Marques, španielsky zákon o ochranných známkach stanovuje zákaz užívania známky v doméne bez súhlasu jej majiteľa. Teda narozdiel od ruského občianskeho zákonníku iba "negatívne právo" nie nárok. Súd sa vyslovil, že je za hranicami súdnej moci zaviazať k prevodu domény. Ako som už písal hore pri burgerkingu, podľa môjho názoru u nás možno. Áno nejestvuje nárok, dokonca ani explicitné negatívne právo (ako v španielsku). Lenže ak registrácia vyvolá protiprávny stav, má poškodený k dispozícií ex lege nejaké tie nároky. Zvyčajne sú to negatórny nárok, reštitučný ale i o primerané zadosťučinenie. Aj keď si myslím, že cez negatórnu to žalovať nemožno, na pochybnostiach som pri použití reštitučnej. České súdy napr. v rozhodnutí Ceskapojistovna.cz umožnili prevod domény, a bolo to zrejme práve cez odstraňovací nárok. Ak však môžeme žalovať o primerané zadosťučinenie, prečo to neoprieť o neho. Opačné názory privítam..

2 comments:

jes said...

...trochu som googlil, zda sa, ze v Rusku plati "standard"..."narok" ma jedine majitel famous mark...tam neskumaju sudy potom ani bad faith ani legitimate use...famous trademarker skratka jede a kto mu chce bloknut domenu, ten ma smolu...

...ale je pravda, ze nikde sa neviem dostat k niecomu, co je po roku 2008, takze MOZNO tam stihli do toho Civil codu rusi nieco prepasovat...ale divil by som sa, divil... JES

Huťko said...

Zaujimave ze tak brutalne favorizuju majitela "famous mark". Ta famous mark je vseobecne znama znamka podla Parizskej unijnej ? http://www.wipo.int/treaties/en/ShowResults.jsp?lang=en&treaty_id=2

Alebo zeby mali Rusi nieco obdobne ako komunitarna znamka s dobrym menom?., ci nebodaj je to ta "nesmrtelna znamka" o ktorej sme dnes citali..